בדיקות סרולוגיות- מדוע ומתי?

מהי בדיקה סרולוגית ומדוע להיבדק בה?

בבדיקה סרולוגית בודקים בדמו של הנבדק נוכחות של נוגדנים (Antibodies) לקורונה. נוגדנים הם חלבונים שמערכת החיסון שלנו מייצרת למחזור הדם שתפקידם לנטרל את פעילות הנגיף. נוכחות נוגדנים הינה עדות לכך שהנבדק חלה בעבר במחלה או שחוסן נגדה.

בכדי שנוכל לגלותם, נדרש להמתין מעל לשבועיים מיום ההדבקה או החיסון כי למערכת החיסונית של הגוף נדרש זמן בכדי לזהות את הגורם התוקף אותה  ובכדי ליצור נוגדנים נגדו.

במתחסנים, רק לאחר המנה השנייה של החיסון כנגד וירוס קורונה חלה עלייה משמעותית ביותר ברמת הנוגדנים בדם: בשלב זה מתחוללת  קפיצה של פי 20-6 בריכוז שלהם בדם בתוך שבוע.

למי מיועדת בדיקה סרולוגית ?

  • מי שחלה במחלה ומעוניין לדעת האם יש בגופו עדין נוגדנים כנגדה.
  • מי שהתחסן בחיסון (שני או יותר) ומעוניין לדעת האם בדמו יש עדין נוגדנים ברמה משמעותית.
  • מי שנחשף לחולה מאומת אבל לא הפגין סימני מחלה ולא אומת כחולה. במצב כזה כדאי להמתין לפחות 3 שבועות ממועד החשיפה בטרם תבוצע בדיקה סרולוגית.
  • בכדי לוודא אם נדגם הסובל מכשל חיסוני פיתח נוגדנים נגד קורונה ובאיזו רמה.

 

השיטות לביצוע בדיקות סרולוגיות

קיימות שתי שיטות בדיקה עיקריות:

  1. בדיקות מהירות (15 דקות) המבוצעות בעמדת הדיגום באמצעות ערכה ייעודית בהם עושים שימוש  בטיפת דם המתקבלת מדקירת אצבע
  1. בדיקת מעבדה המבוצעת מדם הנלקח מהוריד. התשובה לבדיקה זו עשויה להגיע לנבדק כעבור מספר ימים מאחר ויש להעביר את הדם לאבחון במעבדה.

הבדיקה המהירה הינה בדיקה איכותית הנותנת תשובה לנוכחות נוגדנים משני סוגים:

האחד נקרא IgM: שנוכחותם מצביעה על מחלה עכשווית, מחלה "חריפה".

והשני נקרא IgG : שנוכחותם מצביעה על מחלה בעברחיסון בעברזיכרון אימונולוגי בעבר

התשובה המתקבלת: משתנה בהתאם ליצרן של הבדיקה והיא תהיה לרוב חצי כמותית: היא תיתן אינדיקציה אם רמת הנוגדנים שאובחנו אצל הנבדק מקנה לו חיסון או לא.

 

סוגי הבדיקות הסרולוגיות

בדיקות סרולוגיות להמצאות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה מתחלקות לשני סוגים:

  1. בדיקות הבודקות נוכחות נוגדנים כנגד חלבון  Spike. מדובר בחלבון המתבטא ב"קוצים" שמחוברים למעטפת הנגיף מבחוץ ושמאפשרים לנגיף להיצמד לתאי הגוף ולפלוש לתוכם הימצאותם מצביעה על הידבקות בנגיף החל מהשבוע השני להדבקה או על תגובה לחיסון המבוסס על חלבון זה (כמו התרכיבים של פייזר ומודרנה).
  1. בדיקות המודדות נוגדנים כנגד חלבון N (Nucleocapsid). מדובר בקפסולה העוטפת את ה-RNA של הנגיף. הימצאותו של החלבון N מעידה על הדבקה בנגיף (החל מהשבוע השני להדבקה).

 

מגבלות הבדיקה הסרולוגית (ויש כאלה!)

לפי הנתונים הקיימים כיום הבדיקות הסרולוגיות לגילוי נוגדנים לקורונה אינן נחשבות כלי אמין לקביעת רמת ההגנה נגד הדבקה,  לא לאחר החלמה מקורונה ולא לאחר קבלת החיסון.

על פי הנחיות משרד הבריאות, מי שהחלים יחשב  מחוסן גם אם יקבל תוצאה שלילית בבדיקה הסרולוגית.

בהיעדר מחקרים רפואיים שבדקו את מהימנות הבדיקה לאורך זמן עיקר התועלת כיום מבדיקות אלה היא לצרכים מחקריים ואפיון אוכלוסייה ופחות לצורך הערכת רמת הסיכון להדבקה חוזרת אצל הפרט.

 

מאת: ד"ר יורם כנס- מיקרוביולוג קליני ראשי, מנהל מקצועי של אגף הדוגמים

ספרות:

המרכז לבקרת מחלות של ארה"ב  https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/testing.html

משרד הבריאות הישראלי- https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus

מאמרים נוספים

אנטיגן או לא אנטיגן? זו השאלה.

אנטיגן או לא אנטיגן—זו השאלה..! בדיקות אנטיגן הינה הבדיקה המהירה ביותר לנוכחות נגיף הקורונה בדגימות מדרכי הנשימה (לוע ונחיריים) של הנדגם. הבדיקות מבוצעות באתר הדיגום תוך פרק זמן מינימלי (15 דקות לרוב), ומאפשרות החלטות טיפוליות ואפידמיולוגיות (כמו בידוד למשל) במהירות.

קרא עוד »

בדיקות PCR- מדוע ולמה?

המאפיינים של הבדיקה האמינה ביותר לנגיף הקורונה בדיקה ה PCR נחשבת לבדיקה האמינה ביותר לגילוי נגיף הקורונה. היא מגלה את הנגיף ברמה המולקולארית: דרך חיפוש אחר אבני הבניין שלו: הגנים.  הבדיקה מתבססת על בדיקה הקרויה Quantitative Polymerase Chain Reaction או

קרא עוד »